Tetova News - Lajmet e fundit

Nga bumi në rërë: Pamjet befasuese të qyteteve fantazmë

Nga bumi në rërë: Pamjet befasuese të qyteteve fantazmë:
Dikur, në shekullin e 19-të, këto ishin vende ku vlonte jeta. Ishte periudha e bumit të minierave të nitratit të kaliumit në Kili. I quajtur ndryshe edhe si ari i bardhë, salpetri ishte shumë i kërkuar në mbarë botën, fillimisht për eksplozivë e më pas si fertilizues në bujqësi.
Në atë kohë Kili ishte furnizuesi më i madh në botë dhe në shkretëtirën Atacama lindën qytete si Humberstone dhe Santa Laura.
Por me shpikjen e nitratit sintetik, minierat nisën të humbasin shkëlqimin. Deri në vitin 1960 të dy qytetet u braktisën plotësisht. Tani aty jetojnë vetëm 250 njerëz.Momentet e fundit të një zebre në dhëmbët e krokodilit (FOTO)

Momentet e fundit të një zebre në dhëmbët e krokodilit (FOTO):
Këto foto të pabesueshme tregojnë momentin kur një zebër e pafat bëhet pre e një krokodili.
Fotot janë realizuar në Kenia, gjatë një procesi migrator të zebrave. Atyre u duhet të kalojnë lumin e mbushur me krokodilë. Dhe këtu funksionon zinxhiri ushqimor. Zebra bie pre e ushtrisë së uritur të krokodilëve. Pavarësisht se lufton shumë, ajo nuk mund të rezistojë ndaj fuqisë së një grabitqari shumë të rrezikshëm.
Kliko per me shume video!

Gjendje e “katastrofës madhore” në Nju Jork dhe Nju Xhersi (FOTO)

Gjendje e “katastrofës madhore” në Nju Jork dhe Nju Xhersi (FOTO):
Shkalla e shkatërrimit nga uragani Sandy në SHBA është në rritje, teksa numri i personave që kanë humbur jetën ka shkuar në 33. Autoritetet thonë se kjo shifër është momentale dhe pritet që ajo të jetë akoma edhe më e lartë, pas kalimit të gjendjes kritike.
Nju Jorku dhe Nju Xhersi janë goditur më rëndë nga kjo stuhi dhe jeta në to është paralizuar. Mësohet se rreth 8 milionë persona janë në errësirë të plotë, pa energji elektrike, ndërkohë që rrugë, shtëpi dhe makina të shumta, janë përmbytur dhe shkatërruar.
Presidenti amerikan, Barack Obama, ka shpallur gjendjen e “katastrofës madhore” në Nju Jork dhe Nju Xhersi.
Së bashku me kandidatin republikan, Romney, ata kanë ndërprerë fushatën elektorale, pavarësisht se zgjedhjet janë shumë pranë, më 6 nëntor.

Battle: More than 190 firefighters have contained the six-alarm blaze fire in the Breezy Point section, but they are still putting out some pockets of fire
Destruction: Cars floating after being pushed out a flooded basement during last night's battering
Beached: A 168-foot water tanker, the John B. Caddell, sits on the shore Tuesday morninwhere it ran aground on Front Street in the Stapleton neighborhood of New York's Staten Island
Iconic: A parking lot full of yellow cabs is flooded as a result of the 13ft wall of water which descended on the city
Transport down: A view of an entirely flooded tunnel under Battery Park. New York was among the hardest hit, with its financial heart in Lower Manhattan shuttered for a second da
Damaged: A building that had its facade ripped off by Hurricane Sandy - beds and radiators can be seen in the block
Wrecked: A construction site sinks into a large hole on South Street Seaport - the clean-up operation is expected to cost over £12 billion
City of water: A flooded street in the Dumbo section of Brooklyn after the city awakens to the affects of Hurricane Sandy. It hit the mainland at 6.30pm l
Road blocked: Pieces of lumber displaced from a yard by rising flood waters are seen beneath Manhattan Bridge in the aftermath of Hurricane Sandy
New York, New York: Oct. 29, 2012, along the East River, Hurricane Sandy, a
Operation clean-up: Debris litters a flooded street in the Dumbo section of Brooklyn after the city awakens to the affects of Hurricane Sandy
Mission: A man clears leaves from a sewer drain in lower Manhattan to help the flooding ease
lan of action: Workers survey the damage from a fallen tree in lower Manhattan this morning
Ripped from the ground: People pass a fallen tree in the Battery Park neighborhood of Manhattan
Strewn across street: Debris outside flats belonging to actress Anne Hathaway and reality star Olivia Palermo's building
ighting the way: Using torches Deborah Dadlani is moved in the dark from NYU Langone Medical Center


Kliko per me shume video!

“Ah shtëpi, e ëmbla shtëpi”

“Ah shtëpi, e ëmbla shtëpi”:
E kush nuk ka dëgjuar për Sandy-n. Uragani që terrorizoi Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara ka shkaktuar dhjetëra të vdekur. Një numër i saktë ende nuk dihet.
Në mbarë botën qarkullojnë foto e video nga kjo katastrofë, që ngjan sikur janë realizuar në ndonjë skenë filmi.
Por shumë amerikanë kanë humbur në këtë katastrofë jo vetëm njerëzit e dashur, por edhe një gjë shumë të dashur: shtëpinë e tyre.
Kliko per me shume video!

Tetova News - Lajmet e fundit

Google+ Followers